Špatně položená vinylová podlaha | jak ji poznat a opravit?

Pokud je vinylová podlaha položená správně, dodává prostoru luxusní vzhled dřevěných podlah a to aniž byste museli podstupovat dlouhé a nákladné martýrium při údržbě takové podlahy. Špatně položená vinylová podlaha ovšem celkový dojem z místnosti výrazně zkazí, upozorní totiž nejen na samotné nedostatky při položení podlahy, ale také na fakt, že povrch je umělý. Jaké jsou nejčastější projevy špatně položené podlahy a jak můžete všechny tyto nedostatky dodatečně řešit?

Špatně položená vinylová podlaha – základní problémy

Špatně položená vinylová podlaha se obvykle pozná na první pohled, protože špatné položení má obvykle poměrně viditelné projevy.

Mezi hlavní ukazatele špatně položené vinylové podlahy patří:

Zvětšené rozestupy (rozjeté dílce)

Rozjeté dílce vinylové podlahy

Špatně položená vinylová podlaha se projevuje například zvětšenými rozestupy mezi dílci. Ke zvětšení rozestupů mezi jednotlivými vinylovými dílci na takovou úroveň, že jsou mezery/rýhy mezi nimi viditelné pouhým okem, dochází v případě, kdy podklad pod vinylovou podlahou nebyl dostatečně vyrovnán, nebo byl použit levnější materiál, či nevhodné lepidlo.

Jaká byla příčina a jak tomu předejít v případě lepené vinylové podlahy:

Příčina může být v rozměrové stabilitě použitého vinylové podlahy, v nevhodně použitém lepidle, nebo ve špatné metodě pokládky. V případě lepené vinylové podlahy je třeba co nejlépe vyrovnat podklad. Samonivelační stěrka by měla mít rovinnost 2mm na 2m a musí být řádně vyschlá, do 2%CM vlhkosti v případě cementové samonivelační stěrky a 0,5%CM vlhkosti v případě nivelace na bázi anhydridu. Poté je důležité správné lepidlo a správná pokládka.

Jaká byla příčina a jak tomu předejít v případě zámkové vinylové podlahy:

Zámkové vinylové podlahy pochopitelně nevyžadují na milimetr přesné vyrovnání podkladu (do 3mm na 2m), nevadí rovný potěr, či anhydrid (ačkoliv takové vyrovnání je skvělé právě i z důvodu snadnější pokládky a uživatelského komfortu), při pokládce na nedostatečně vyrovnané podklady je ovšem vždycky třeba počítat s tím, že podlaha se na namáhaných místech svému podkladu přizpůsobí (tzn. že dojde k jejímu „prověšení), čímž vzniknou více namáhané spoje a je riziko poškození a rozjetí lamel – větší rozestupy mezi jednotlivými dílci. Když dojde k prasknutí takto namáhaného spoje, je poškození nevratné.

Jak problém napravit v případě lepené vinylové podlahy:

Abyste se rozestupům mezi jednotlivými dílci úplně vyvarovali, je důležité vybrat kvalitní vinylovou podlahu s dostatečnou rozměrovou stabilitou a tu fixovat na kvalitní lepidlo schválené výrobcem. V případě řešení problémů po pokládce již nic moc nenaděláte. Při sejmutí nalepené podlahy totiž dochází k odtrhávání podkladu, na podlaze zůstávají zbytky lepidla. Je tedy lepší podlahu vyměnit celkově a udělat pořádně.

Jak problém napravit v případě zámkové vinylové podlahy:

Abyste se rozestupů mezi jednotlivými dílci úplně vyvarovali, podlahu byste měli rozebrat a vyrovnat její podklad. Následně podlahu stačí znovu položit a to podle předem daného návodu. V případě že je podlaha a její zámkový systém poškozen, musí se tyto lamely vyměnit za nové, nepoškozené. Podlaha se dá také na dlouhých stranách různě ‚sklepat‘ ale to už je pro fajnšmekry a kutilskou vysokou školu.

Vystupující spoje 

Vystouplé spoje vinylové podlahy

Špatně položená vinylová podlaha se projevuje také vystupujícími spoji, či slangově řečeno tvorbou špiček, stříšek nebo boulí. Vystupující spoje se na podlaze objevují v případě, kdy podlaha nebyla připravená na přirozené smršťování či roztahování vinylových dílců vlivem měnící se teploty. V případě lepené vinylové podlahy se vystupující spoje objevují v případě, že nebyla položená s dostatečnou dilatací (odstupem od stěny), takže po zahřátí podlahy ať už zatopením, podlahovým topením, či sluníčkem materiál expanduje a krátké spoje se zvednou, vytvoří stříšku. V případě zámkové vinylové podlahy se na podlaze ve stejném případě vytvoří spíše lokální boule.

Při opravě tohoto problému při lepeném provedení nezbývá nic jiného, než oddilatovat a doufat. V případě zámkové vinylové podlahy je nutné okamžitě oddilatovat a nechat podlahu lehnout.

Jak tomu předejít:

Jak je uvedeno v návodu pro správné položení vinylové podlahy, při pokládce vinylových dílců musíte vždycky počítat s dostatečnou dilatací a to v závislosti na použitém materiálu i místě, kde podlahu pokládáte, ta velikostí prostorů, kde podlahu pokládáte. K roztahování a smršťování podlahy jsou obvykle náchylná místa, kde dochází k prudkým změnám teplot, tzn. u vchodových dveří, u dveří na balkon atd.

Jak problém napravit:

Vystupující spoje vinylové podlahy lze vyřešit ubráním materiálu na jedné ze stran místnosti rovnoběžné s hranami, na kterých špičky vznikají. V některých případech stačí sejmout pouze lišty, a materiál přiříznout, v jiných případech je třeba odebrat i kousek vinylové podlahy.

Pokud jste špičky na podlaze měli delší dobu, mohlo dojít k trvalé deformaci podlahy, tj. k jejímu zkroucení. Zkroucení můžete úplně, či alespoň částečně vyrovnat po narovnání podlahy tím, že na špičky na pár dní položíte závaží.

Lepidlo u lepené vinylové podlahy

Na podlaze, především potom na jejích odkrytých spojích jsou známkou špatné instalace – buď příliš velkého množství naneseného lepidla, nebo špatné manipulace při spojování podlah, případně kombinací obojího.

Jak tomu předejít:

Při instalaci podlahy za pomoci lepidla musíte být obzvláště obezřetní a nanášet pouze požadované množství lepidla. V případě, že vinou špatné manipulace lepidlem vinylovou podlahu zašpiníte, měli byste ji okamžitě očistit, na což existují speciální prostředky

Jak problém napravit:

Kusy lepidla lze z podlahy opatrně odstranit vlhkým hadříkem, či speciálním prostředkem na odstraňování lepidla.

Plíseň

Plíseň pod vinylovým dílcem

Pokud jste si pořídili vinylové podlahy Adore, plísně se nemusíte obávat. Vinylové podlahy Adore odolávají vodě i plísni. Problém s plísní tedy nastává pouze v případě, že jste si pořídili nekvalitní vinylovou podlahu, a že jste při její instalaci nedostatečně řešili vlhkost v daných prostorech. Nekvalitní podlahy si totiž s vlhkostí a plísní neumí poradit.

Jak tomu předejít:

Při koupi vinylové podlahy byste vždycky měli dbát na její skutečné kvality, protože jinak pořízení vinylu v podstatě úplně ztrácí smysl (a můžete si pořídit třeba lino, které vás vyjde levněji). Kvalitní vinylové podlahy nemají s vlhkem a plísní žádné problémy a můžete je instalovat třeba i do sprchového koutu.

Pokud už si pořídíte nekvalitní vinylovou podlahu, kde je riziko, že se vlhkost dostane skrze zámky dbejte na velice precizní izolaci mezi podlahou a podkladem tak, aby pod podlahu nezatýkalo. To samozřejmě může být často poměrně nákladné, proto se opět vracíme k tomu, že se vyplatí pořizovat si pouze kvalitní vinylové podlahy.

Křupání u zámkových vinylových dílců

V případě pokládky vinylových dílců na potěr, anhydrid, či jiný podobný podklad doporučujeme vždy kontrolu soudržnosti podkladu a jeho důkladnou penetraci, pro zlepšení soudržnosti a zabránění prašnosti. Nekvalitní a nesoudržný podklad může nadělat pěknou neplechu a výrazně snížit uživatelský komfort. V případě nedostatečné kvality podkladu doporučujeme 2složkové penetrace.

Jak problém napravit:

Plíseň je projevem vlhkosti či samotné místnosti a jak už jsme řekli také nekvalitní vinylové podlahy s nedostatečnou těsností zámků. Dočasným řešením je rozebrání podlahy a pořádné odvlhčení, respektive odizolování podkladu a vykartáčování plísně z vinylové podlahy a její řádné vysušení, ideálně na slunci.

Dlouhodobým řešením je pořízení kvalitní vinylové podlahy, které vlhko nemůže ublížit a nedostane se skrz zámky (odkaz na některý dílce).

Pokládka vinylové podlahy svépomocí – na co si dát pozor?

Pokládka vinylové podlahy je oproti pokládce dalších typů podlahy (například koberec, dřevěné parkety) snadnější, stále však vyžaduje určitou dávku zručnosti a alespoň základní know-how. Jak bylo naznačeno v předešlém textu, špatně položená vinylová podlaha může napáchat spoustu škod. Abyste se vyhnuli možným problémům, měli byste si dát pozor především na tyto body:

Dodržení dostatečné dilatace (odstup od stěn)
Pečlivé vyrovnání podkladu (v případě Adore a zámkových dílců mohou být nerovnosti do 3mm na 2m, v lepených provedení 2mm na 2m)
Udržování podlahy v čistotě při lepení
Dostatečné odizolování/odvlhčení podkladu

V případě, že pořizujete nekvalitní podlahu – pozor, toto nelze zajistit například při pokládce vinylových podlah v koupelnách, do těchto místností musíte dát pouze kvalitní vinyl a kvalitní práci!

Jak na pokládku vinylových podlah bez chyb a nedostatků?

Pakliže si nejste jistí, že vinylovou podlahu dokážete položit správně, vždycky je lepší přizvat si k práci profesionální podlaháře. Na špatně položenou vinylovou podlahu se totiž nevztahuje záruka rigidních podlah Adore. Trvale poškozený materiál navíc nelze použít při reinstalaci, což znamená další zbytečnou investici!